KéthelyKözség hivatalos honlapja

„Közösségi tér fejlesztése Kéthelyen” – TOP_PLUSZ-1.2.1-21-SO1-2022-00030

Közösségi tér fejlesztése Kéthelyen


TOP_PLUSZ-1.2.1-21-SO1-2022-00030

 

Kedvezményezett neve: Kéthely Község Önkormányzata

Fejlesztés tárgya, célja: Közösségi tér fejlesztése Kéthelyen

Szerződött támogatás összege: bruttó 248 860 599.-

 

Projekt tartalmának részletes bemutatása:

A moziterem használatára újra növekedik a lakossági igény, de ez a többfunkciós helyiség belső kialakításában elhasználódott, hisz még a ’70-es években megvalósított bútorzat és burkolatok vannak benne ma is, melyek a használattól is elavultak. Ráadásul egy korábbi szakszerűtlen épület-lefedésnek köszönhetően az épület ezen része rendszeresen beázik, a felmérési munkák közepette is fóliával letakarva látható a széksorok egy része. A könyvtár nem rendelkezik önálló vizesblokkal, s a rendelkezésre álló vizes helyiségeket csak az épületből kilépve, a külső téren keresztül lehet megközelíteni. Emiatt a Mozi váróterén – mely egyben kiállító tér is – keresztül a Könyvtár felől biztosítanánk átjárási lehetőséget egy olyan vizes helyiségbe, melyet a bejárat mellett alakítanánk ki.

A fejlesztés szintén fontos eleme az épület környezetének rendbe-hozatala, növényesítése. Az épület előkertjében az utca mentén kialakított lépcsős növény-támfal felújításra szorul, a hátsókerti gyepes terület alatt sajnos építési törmelék nyugszik, melyet talajcserével szeretnének felújítani, hogy a nyári hőségben ne süljön ki a növényzet, és a szomszédos irodaház kerítése mentén is növény-telepítést szeretnének.

Funkcionális elrendezés – a Mozi tere változatlan marad, csak a padló-, fal- és mennyezeti burkolatok változnak, s ezzel együtt a széksorokat is kicserélik. A terem lejtős padozata miatt a belső udvar felé nyíló ajtók elég szerencsétlenül egy tér-süllyesztésbe érnek, mely két lépcsőfokkal mélyebben van az udvar szintjénél, így nagyon balesetveszélyes. A belső padló is elég kellemetlen „térformát” mutat az egyik kijárati ajtónál, így a külső süllyeszték megszüntetésével és az egyik ajtó megemelésével síkban ki lehet majd jutni a Moziból. Ezzel együtt a másik ajtó megszűnik. A Mozi előtti kiállító tér és a bejárat között helyezkedik el a kazánház, melynek előterét két helyiségre osztva kialakítunk egy személyzeti mosdót öltöző-előtérrel. A Könyvtár raktár-helyisége és a kiállító tér közti falba egy ajtónyílást alakítunk ki, így a Könyvtárból a belső téren keresztül meg lehet majd közelíteni ezt a szociális helyiséget. A mozi-gépház melletti raktár-helyiségek egybenyitásával ésszerűbb raktározási lehetőséget hozunk létre. A további építési beavatkozások inkább technikai jellegűek, a funkciót nem változtatják meg, csak a meglévő műszaki problémákat kezelik.

A tetőfedést a legutóbbi felújítás során nagyon gyenge minőségben készítették el, alkalmatlan anyagokat használtak és azokat is szakszerűtlenül építették be. A tetőszerkezetet úgy alakították ki, hogy a Mozi korábbi magastetős, rombusz-palával fedett tetőszerkezetét a rajta lévő palafedéssel együtt meghagyták, s a Könyvtár – korábban lapostetős – tömegét is lefedő új tetőszerkezetet erre ráépítették. Tetőfólia gyanánt mezőgazdasági PVC fóliát építettek be a fedés alá, mely mára szinte teljesen megsemmisült. A meghagyott palafedésre egyszerűen rárakosgatták az ásványgyapot hőszigetelést, ami mára nagyrészt lecsúszott, mert semmi sem tartotta a helyén. A cserepes-lemezt rosszul építették be, majd visszabontás után újra fölrakták: ebből következően a korábbi lyukak megmaradtak, ahol az eső bejut, s mivel fólia sincs a fedés alatt, a csapadék a Mozitermet áztatja. Így ebben az építési fázisban a teljes tetőfedést, lécezést és fóliázást lebontjuk, föl kell szedni a tönkrement hőszigetelést, és hulladéklerakóba kell szállítani a veszélyes hulladéknak számító, részlegesen lebontott palafedést is.

A tetőszerkezetet a bontás után át kell vizsgálni, s az esetlegesen károsodott elemeket ki kell cserélni, vagy meg kell erősíteni. A Mozi fölé új akusztikai álmennyezet készül, melyet tűzálló gipszkarton felhasználásával alakítunk ki, fölé párazárást és hőszigetelést készítünk. Így a bennmaradt ferde tető hőszigetelése szükségtelenné válik, a termikus burkot a ténylegesen fűtött tér mentén alakítjuk ki. A tetőszerkezetre ezután új lécezés, fóliázás készül, és a szerkezet teherviselésének megkönnyítése céljából újra cserepes-lemezfedést készítünk. Ezzel együtt megújulnak a bádogos szerkezetek és a teljes épület külső homlokzata új színezést kap.

Településképi megfelelés – Az épület külső kialakítása nem változik.

Alkalmazott anyagok, szerkezetek:

Alapozás: a teherhordó falak alatt beton sávalap található. A tervezett felújítás nem érinti az alapozást.

Teherhordó falak: Meglévő teherhordó falak különböző vastagok, 30, 38, 50 cm. A tervezett felújítás során a Könyvtári raktár és a Kiállító tér közti falban egy új falnyílást kell kialakítani.

Koszorúk: Az épület minden részén vasbeton koszorú található. A tervezett felújítás nem érinti a koszorút és a tartó szerkezetet.

Válaszfal: Porotherm 10cm vtg válaszfal téglából, acélhuzal merevítéssel.

Áthidalók: válaszfalakban A10-es Porotherm típusúak.

A felújításon kívül szükséges a kültéri zöld felületi rekultivációja, felújítása. Emellett a digitális, okos település támogatására kihelyezésre kerül egy okospad.

 

Projekt tervezett befejezési dátuma: 2024.12.31.

Sajtóközlemény

Megszakítás